Waterschap Noorderzijlvest kan in september beginnen met het vergroten van de waterberging in De Onlanden. Dit is nodig om de groeiende wateroverlast te beperken.
De provincie Drenthe heeft de plannen daarvoor goedgekeurd. Het natuurgebied ligt direct ten zuiden van de stad Groningen.
Met de extra waterberging vergroot de bergingscapaciteit van De Onlanden binnen de bestaande kades van 7,5 naar 12,7 miljoen kubieke meter. Deze uitbreiding maakt het mogelijk om bij extreme weersomstandigheden tijdelijk meer water op te slaan voordat het wordt afgevoerd naar zee.
Voor de uitvoering van de werkzaamheden is gekozen voor de zogeheten Hooiwegvariant. Er komen twee nieuwe stuwen bij de Hooiweg. Bij inzet van de extra waterberging gaan deze stuwen omhoog, om water vast te houden.
Ook past het waterschap de Doolhofstuw in het Peizerdiep aan en worden kades in het waterbergingsgebied verhoogd. Aanvullend vergroot het waterschap de pompcapaciteit van gemaal Zanddijk, worden de toegangswegen van TenneT en Gasunie verhoogd en treft Noorderzijlvest beschermingsmaatregelen bij woningen aan de Roderwolderweg en het Moleneind. Verder past Noorderzijlvest de capaciteit van gemaal Sandebuur aan. Hoewel dit gemaal buiten het projectgebied ligt, voert het wel af op De Onlanden. Daarom neemt het waterschap deze aanpassingen mee.
De extra waterberging biedt ruimte aan nog eens 5,2 miljoen kuub water. Bij hevige regenval kan het waterpeil stijgen tot maximaal +18 cm NAP (voorheen -0,20 NAP). Hierdoor kan er bij extreme situaties tijdelijk (een aantal dagen) meer water worden opgevangen, voordat het naar zee wordt afgevoerd.
Bij de uitbreiding wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de natuur in De Onlanden. Er komen vluchtheuvels voor dieren bij hoogwater, het waterschap gaat sloten dempen om kwelwater langer vast te houden, grond afplaggen langs sloten, een slenk aanleggen en in delen van het gebied de waterstand verhogen.
Het gebied tussen de Hooiweg en het Leekstermeer blijft buiten de extra waterberging, omdat dit een belangrijk broed- en leefgebied is voor vogels. Een deel van de natuurmaatregelen
wordt uitgevoerd in fase één, tegelijk met de uitbreiding van de waterberging. De overige maatregelen volgen in fase twee van het project.
Door de versnelde klimaatverandering neemt de kans op wateroverlast in Noord-Nederland toe. Binnen het project Droge Voeten 2050 hebben de noordelijke provincies en waterschappen onderzocht welke maatregelen nodig zijn om wateroverlast tot 2050 te beperken, zoals extra waterberging, verbeterde aansturing van gemalen, ophoging van kades en versterking van dijken.
De extra waterberging is naar verwachting eind 2025/begin 2026 gedeeltelijk inzetbaar en in 2027 volledig afgerond.