Heel veel Groningers hebben te maken met een Vereniging van Eigenaren (VvE). Het gaat om bewoners van honderden grote appartementsgebouwen en duizenden kleine, zoals een bovenwoning-benedenwoning. Net als andere gebouweigenaren willen veel VvEs verduurzamen: bijvoorbeeld beter geïsoleerde ramen waarvoor iets dikkere kozijnen nodig zijn. Zij lopen daarbij soms echter aan tegen welstandseisen die bepalen hoe een gebouw er vanaf de straat uit mag zien: dit kan een probleem zijn voor de verduurzamingsplannen.
Het is belangrijk dat het aangezicht van gebouwen goed blijft en monumenten, karakteristieke en beeldbepalende panden behouden blijven. Maar nu lijken de regels wel heel streng, zeker voor gebouwen in de naoorlogse uitbreidingswijken als Paddepoel, Selwerd, Vinkhuizen en de Wijert. Dit is een probleem voor veel VvEs, want het vormt een barrière om verder te verduurzamen. PRO wil daarom voor meer duidelijkheid zorgen, en een betere balans tussen behoud en verduurzaming.
Ceciel Nieuwenhout (PRO) geeft aan: “Mensen willen graag regie over hun energiekosten, door bijvoorbeeld de ramen en kozijnen te vervangen. Het is belangrijk dat in onze welstandsregels een balans gevonden wordt tussen behoud van het uiterlijk van de gebouwen, en de logische wens om te verduurzamen.” Nieuwenhout vraagt het College om uit te zoeken waar het probleem nu precies zit, en hoe het kan worden opgelost.
Nieuwenhout voegt toe: “Het gaat vaak om veel geld, en dus is het belangrijk voor VvE-besturen om zich goed te informeren. Daarom hebben we in gemeente Groningen een VvE-desk in het leven geroepen, waar VvEs zich toe kunnen richten met vragen over verduurzaming en de financiering daarvoor.”
Zodra PRO meer informatie heeft gekregen van het College zal de partij nadenken over de manieren waarop de gemeente de regels voor VvEs duidelijker kan maken en de verduurzaming van VvEs kan versnellen.
(Bron: ingezonden bericht)