Wetenschapsfestival Zpannend Zernike voor jong en oud dit weekend

04 okt , 10:25 Er op uit in Groningen
Schermafbeelding 2025-10-03 132958
Redactie

Dit weekend vindt het wetenschapsfestival Zpannend Zernike plaats voor jong en oud. Op zaterdag 4 oktober en zondag 5 oktober presenteert de Groningse wetenschap en techniek zich op diverse locaties in de stad.

Traditiegetrouw is op zaterdag de Groningse binnenstad het decor van Zpannend Zernike, op de zondag de Zernikecampus in het noorden van de stad. Met meer dan honderd activiteiten voor basisscholieren en hun (groot)ouders: experimenten en proefjes, een kijkje achter de schermen, mini-lezingen, films en veel meer.

Verwondering

Het is natuurlijk ondoenlijk om alle activiteiten te bezoeken. Er is een gevarieerde programmering voor jong en oud. In het Academiegebouw, het Universiteitsmuseum, in het House of Connections aan de Grote Markt, in het UMCG, bij de Jonge Onderzoekers en op zondag natuurlijk op de Zernike Campus.

"Word een taalastronaut, ga op fossielenjacht of bedenk de wetten die Nederland nodig heeft. Ontmoet een robot of bouw er zelf eentje of doe mee aan een workshop ‘smartphone uit elkaar halen’. Weet jij hoe je je naam schrijft in het Grieks of in het Hebreeuws? Kom DNA halen uit een banaan of leer zelf prikken! En wat zou jij zelf doen als je rechter was? Bouw jij de stad van je dromen of word jij een energieheld? Misschien is meedoen aan een botenwedstrijd of knutselen met oude kleding wel meer iets voor jou". Het Universiteitsmuseum staat ook in het teken van Zpannend Zernike, waar allemaal proefjes zelf te doen zijn, zoals bijvoorbeeld je eigen shampoo maken.

De fascinerende wereld van natuur, techniek en energie

De wereld van natuur, techniek en energie staat centraal op zondag 5 oktober, op de Zernikecampus. Kom alles te weten over zon, sterren en planeten bijvoorbeeld bij een Planetariumshow. Weet jij hoe het zit met plastic deeltjes in onze Waddenzee of hoe een windturbine werkt? Hoe zou het zijn om zelf een vliegtuig te besturen en hoe ziet het met de geheimtaal van computers? Lukt het jou om te ontsnappen uit de AI Escape room? Het sterkste bouwwerk te bouwen? En wie vindt het niet leuk om een eigen satellietje te solderen?

Weekend van de Wetenschap

Zpannend Zernike is onderdeel van het landelijke Weekend van de Wetenschap. De activiteiten in Groningen worden georganiseerd door de Rijksuniversiteit Groningen, House of Connections, Universiteitsmuseum, Hanze Groningen, het UMCG, Faculteit Science and Engineering, EnTranCe, BUILDING, ZAP, TNO, DOT, SRON en Kapteyn en de Jonge Onderzoekers.

De toegang is overal gratis. Het programma duurt op beide dagen van 12.00 tot 17.00 uur.

Kijk voor alle activiteiten op de website zpannendzernike.nl