Forum Groningen organiseert van 7 tot en met 10 mei een nieuwe editie van het eigen animatiefilmfestival: Framed. Framed is een festival vol animatiefilms, talks en virtual reality van internationale makers én lokaal talent.
Met het themaprogramma Beyond The Naked Eye: Surrealisme in Animatie focust Framed dit jaar op de diversiteit van het medium. Animatiefilm is bij uitstek een medium waarin de wereld surrealistisch kan zijn en waar alles kan veranderen van vorm, kleur en betekenis. Het is dromen, maar dan met de ogen open.
Enkele highlights uit het surrealisme programma zijn het prachtige It’s Such A Beautiful Day waarin wordt gespeeld met tijd, visioenen en herinneringen om zo het hoofdpersonage van binnenuit beter te leren kennen. In het intense Death Does Not Exist wordt het verlangen naar een rechtvaardige wereld uitgebeeld in bizarre kleuren, vreemde situaties en een harde klassenstrijd.
Randprogramma
Framed omvat dit jaar naast veel van de beste animatiefilms ook een Rooftop film, een spectaculaire Virtual Reality film, filmquiz, en talks. Cultuurhistoricus en filmdocent Constant Hoogenbosch focust op surrealisme in een talk waarin de absurde, elastische werkelijkheid van Looney Tunes tot de psychedelische visioenen van Yellow Submarine voorbij komen.
Ton Gloudemans schreef dit jaar het eerste volwaardige overzicht van de Nederlandse animatiegeschiedenis: Animation in the Netherlands. Maak tijdens zijn talk kennis met een scala aan grote Nederlandse animatoren, van Marten Toonder tot Nina Gantz.
De kaartverkoop voor Framed 2026 is inmiddels gestart. Kijk voor meer informatie en het hele programma op forum.nl/framed.